Zpět

Dotace na nabíjecí stanice 2023-2024

Přidáno: 22.8.2023 8:00.00 Počet shlédnutí: 17227

22 Srpen 2023

Od září roku 2023 je nově možné žádat o dotace na nabíjecí stanice z programu Nová zelená úsporám v sekci Ekomobilita, ovšem se změnou dotačního titulu od 01. července 2023. Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci nabíjecích stanic pro elektromobily a na případná dalších zařízení nezbytná pro její provoz. Kolik můžete získat, jaké jsou podmínky a jak probíhá podání žádosti?

Dotace na nabíjecí stanice 2023-2024

Pozor! Nově dotace: Záruka Elektromobilita – I. výzva

Všechny podrobnosti této výzvy najdete na odkazu zde.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Nová zelená úsporám - Ekomobilita 2023 - 2024

Pro koho je dotace určena

✔️ majitelé rodinných domů
✔️ dotace pro bytové domy
✔️ dotace pro firmy

Výška dotace

Určeno pro:

✔️ Vlastníci stávajících rodinných domů,
✔️ Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
✔️ Vlastníky bytových jednotek
✔️ Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Dotace se vztahuje na všechny nabíjecí stanice postavené od 1.7.2023 a to ve výši maximálně 50 % nákladů. Maximální podpora zároveň nesmí překročit 15 000 Kč na nabíjecí stanici, pokud patří k rodinnému domu, a maximálně 25 000 Kč, pokud patří k bytovému domu.

U bytových domů je výše dotace omezena počtem zřizovaných nabíjecích bodů - nesmí jich být více, než je počet bytových jednotek v domě. Žadatelem v tomto případě smí být vlastník domu, stavebník nebo SVJ bytového domu.

Dotační projekt Nová zelená úsporám umožňuje získání vyšších dotací a případné bonusy, pokud žadatelé kombinují více energeticky úsporných opatření. Může tak být výhodné podívat se i na další dotované oblasti.

Žádosti je možné podávat do 30. 6. 2025 do 15:00 nebo do vyčerpání alokace.

 dotace na nabijeci stanice

Podmínky pro získání dotace

✔️ Dotaci lze získat pouze na nabíjecí stanice, které jsou schopné zajistit řízení výkonu nabíjení dle aktuálního stavu sítě, aktuální spotřeby elektřiny a rezervovaného příkonu v daném rodinném či bytovém domě (popř. odběrném místě).

✔️ Stanice musí umět koordinovat výkon nabíjení s dalšími nabíjecími body ve stejném domě tak, aby nedocházelo k překročení celkového sjednaného příkonu.

✔️Návrh instalace musí minimalizovat požadavky na posilování distribuční sítě na hladině nízkého napětí.

✔️ Nabíjecí stanice, její příslušenství a elektroinstalace musí být navrženy a provedeny dle platných norem a musí splnit požadavky na elektromagnetickou kompatibilitu a vyzařovaný výkon s ohledem na zdraví osob a jiná zařízení.

dotace nabijeci stanice Dotace se vztahuje pouze na nabíjecí stanice, které budou běžně využívat pouze obyvatelé rodinného či bytového domu, ke kterému stanice patří. To znamená, že nesmí být běžně využívány veřejností anebo pro komerční účely.

dotace nabijeci stanice Vzhledem k předchozímu bodu musí být nabíjecí stanice umístěna na pozemku, který patří k tomuto domu a je ve vlastnictví majitele domu, případně může být stanice uvnitř.

dotace nabijeci stanice Pokud se kvůli nabíjecí stanici budou vést nebo měnit elektrické rozvody, musí tak být učiněno v souladu se současnou i plánovanou výsadbou stromů.

 nabijeci stanice dotace

Jak dotaci získat

Nová zelená úsporám je dotační program, který počítá s finanční spoluúčastí. Projekt musí být nejdříve dokončen a zaplacen vlastníkem, než bude dotace proplacena.

S pracemi ovšem můžete začít před podáním žádosti, v průběhu jejího schvalování, i poté, co byla žádost schválena. V posledním případě platí lhůta 24 měsíců na realizaci schválených prací. V případě potřeby je možné požádat o prodloužení lhůty.

 

Žádost o dotaci krok za krokem:

 1. Vyplnění žádosti v administrativním systému AIS SFŽP ČR. K tomuto kroku je potřeba mít elektronickou identitu, případně si jí pro tento účel zřídit. A to i v případě, že k vyřizování žádosti někoho zmocníte. V žádosti je potřeba doložit tyto dokumenty:
  1. Odborný posudek od oprávněné firmy (v tomto případě ji může zpracovat i dodavatelská firma)
  2. Dokument prokazující vlastnictví bankovního účtu žadatele. (Žádosti se proplácejí pouze bezhotovostně, připsáním částky na účet.)
 1. Po zkontrolování žádosti na SFŽP, obdržíte buď akceptační dopis anebo informaci o tom, co je potřeba upravit.
 2. Po dokončení realizačních prací je potřeba doložit jejich provedení opět prostřednictvím portálu AIS SFŽP ČR. Dokumenty, které jsou potřeba:
        a. Daňové a účetní doklady za realizaci podporovaných opatření
        b. Potvrzení o úhradě
        c. Technická dokumentace dokládající, že projekt byl realizován v souladu se schváleným projektem.
 3. Po schválení všech dokumentů je dotace proplacena.

 

Žádost o dotaci na elektromobil ale můžete podat i osobně. Máte-li zájem o dotaci z programu Nová zelená úsporám, je nejjednodušší cestou podat žádost přímo přes webové stránky Novazelenausporam.cz. Vpravo nahoře najdete tlačítko, které vás přesměruje do Agendového informačního systému SFŽP ČR sloužícího k podávání žádostí o dotace.
V případě žádosti o dotaci na elektroauto nebo o dotaci na nabíjecí stanice v rámci programu Ekomobilita najděte webovou stránku Narodniprogramzp.cz a na ní přímo výzvu Ekomobilita. Vpravo nahoře opět uvidíte tlačítko s nápisem Podat žádost, které už vás odkáže dál do systému určeného k podávání žádostí o dotace.

 

 

 

Diskuse

(4 komentáře)

c. Technická dokumentace Lochman 24.8.2023 16:00.25
c. Technická dokumentace Lochman 24.8.2023 15:59.43
c. Technická dokumentace Lochman 24.8.2023 15:58.47
Test Anna Micková 10.7.2023 13:17.41
Předvolby soukromí


Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Nezapomeňte před odesláním tohoto formuláře vybrat Vámi požadované varianty.

Kontrolný kód

i