Síť nabíjecích stanic

Při prvních myšlenkách na pořízení elektromobilu ještě v některých lidech stále zaznívá strach, že není dostatek nabíjecích míst. Ale v současné době je v České republice více než 550 nabíjecích stanic, z nichž některé nabízí i nabíjení zdarma. A zároveň se na trhu objevuje i mnoho aplikací a webových stránek, kde je možné si umístění nabíjecí stanice v ČR ověřit, a je tak možné si cestu naplánovat dle svých potřeb.

Mapy nabíjecích stanic a jejich výhody

V okolí bydliště a na nejčastějších trasách má každý “své” nabíjecí stanice dobře zmapované. V případě nové cesty je připraveno mnoho zajímavých aplikací, které s nalezením nových nabíjecích stanic pomohou.

Plugshare.com

Světově oblíbená webová stránka a aplikace plugshare.com zobrazuje více než 300 000 stanic po celém světě. Jedná se o jednu z nejpokrokovejších aplikací.

Velice pěknou možností, kterou nabízí je plánování cesty, kdy je možné si dopředu rozvrhnout cestu podle toho, jaký máte elektromobil, s jakým dojezdem a s jakým konektorem. Dále je pak možné tuto cestu sdílet s google maps anebo přímo s chytrým telefonem.

Plug Share Czech republic
Česká republika na plugshare.com. Autor: plugshare.com

OpenChargeMap.org

Openchargemap nabízí interaktivní mapu s filtry, ale i přehledy jednotlivých zemí, takže je možné prozkoumat, jak vypadá síť nabíjecích stanic v dané destinaci, než se tam vypravíte. Jedná se o Open Data stránku, takže každý kdo chce může přispívat a registrovat nové stanice.

Nejzajímavější je na OpenChargeMap to, že je spravována a vyvíjena dobrovolníky (ve stylu projektů jako Wikipedia), kteří se snaží o jednotné místo, které by shromažďovalo všechny informace o nabíjecích stanicích a bylo tak možné se vyhnout tomu, aby vzniklo množství konkurujících si aplikací.

Openacharge map czech republic
Česká republika na OpenChargeMap.org. Autor: OpenChargeMap.org

Tesla

Tesla má samozřejmě jako vždy něco speciálního a pro své vozy má i speciální nabíjecí stanice. Jejich seznam či mapu je možné najít přímo na jejích stránkách. Navíc je možné použít filtr k nalezení stanic SuperCharger, které jsou v současnosti nejrychlejší nabíjecí stanice. V České republice se nacházejí v Praze, v Brně, na dálnici D1 u sjezdu na Pelhřimov a v Olomouci.

Tesla map
Česká republika na mapě Tesla. Autor: tesla.com

EV Mapa

Webové rozhraní a aplikace, která umožňuje nejen najít potřebné nabíjecí stanice ale i zanechávat komentáře, hodnocení a fotografie ke každé stanici. Také je možné nabíjecí stanice filtrovat dle různých kritérií, například podle toho zda máte zájem o AC či DC nabíjecí stanici, či si lze vybírat dle výkonu, a je také možné dálkově stanici aktivovat a poté služby pomocí aplikace zaplatit. 

V případě zájmu se nabízí i možnost stát se jedním z poskytovatelů. V případě, že si instalujete vlastní dobíjecí stanici, můžete se aktivně podílet na rozvoji tohoto nového trendu.

EV MAPA

Česká republika na EVmapa.cz. Autor: EVmapa.cz

Hlavní výhodou je, že se jedná o lokální řešení v českém jazyce, které se soustřeďuje nejen na rozvoj mapy nabíjecích stanic, ale hlavním cílem je vytvoření komunity. Právě díky vyspělé komunitě je možné třeba včas zjistit, že některá stanice je porouchaná a upravit plán cesty.

Vývoj do budoucna

Česká republika má v současnosti již přes 550 stanic a investice do rozvoje elektromobility nejen v rámci Operačního plánu Doprava stále rostou. Do roku 2022 by mělo přibýt dalších alespoň 375 rychlonabíjecích stanic a pravděpodobně to bude i více.

Ve zbytku Evropy jde vývoj ještě rychleji. V současné době existuje více než 150 tisíc dobíjecích stanic a jsou pokryty nejen všechny hustě obydlené oblasti, ale i všechny důležité dopravní tepny včetně těch, které směřují k oblíbeným prázdninovým letoviskům. Do roku 2030 se plánuje alespoň 2,8 milionu dalších stanic.

Se zpřísňující se ochranou životního prostředí a důrazem na využití elektrické energie tak bude infrastruktura představovat stále menší a menší překážku vstupu do elektromobilového světa.

Předvolby soukromí


Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Nezapomeňte před odesláním tohoto formuláře vybrat Vámi požadované varianty.

Kontrolný kód

i