Zpět

Dotace na elektromobily a nabíječky pro firmy 2024 - Záruka Elektromobilita I. výzva

Přidáno: 5.2.2024 16:02.34 Počet shlédnutí: 534

05 Únor 2024

Stát chystá ambiciózní program podpory elektromobility. Firmám rozdělí 1,65 miliardy korun na nákup elektromobilů a dalších 300 milionů na výstavbu nabíjecích stanic. Cílem programu je posílení čisté mobility v zemi. Dotace nabízí jedinečnou příležitost pro rozvoj dobíjecích stanic, které jsou klíčové pro širší přijetí elektromobilů. Zde najdete informace, jak firmy mohou získat finanční podporu a investovat do ekologických nabíječek pro své firemní flotily.

Záruka Elektromobilita I. výzva

Podmínky pro získání dotace

Získání dotace na elektroauta a ekologické nabíječky má své podmínky. Podpora pro obnovitelné zdroje energie ve firmách může činit až 300 000 Kč na vozidlo. Na dobíjecí stanice lze získat podporu do 150 000 Kč a musí být vybudovaná na území České republiky. Celkový limit podpory pro jeden podnik je 4.9 milionů Kč v průběhu tří let. Cílovou skupinou jsou malé, střední podniky (dále také „MSP") a velké podniky.
Žadatelem nemohou být podniky vlastněné územně správními celky.

Finanční podpora pro firmy v oblasti elektromobility

• Osobní elektromobily (M1): Finanční příspěvek až 200 000 Kč.
• Osobní elektromobily (N1): Finanční příspěvek až 250 000 Kč.
• Nákladní nebo vodíková vozidla (N1 a N2 do 4,25t): Dotace až 300 000 Kč.

Ekologické nabíječky pro firemní flotilu

• Dobíjecí stanice AC: Příspěvek do 50 000 Kč.
• Dobíjecí stanice DC (do 40 kW včetně): Dotace až 100 000 Kč.
• Výkonnější DC stanice (nad 40kW): Podpora až 150 000 Kč.

Obecné informace

• Od kdy lze o dotaci požádat: Druhá polovina března 2024.
• Celkový limit podpory: Omezení 4,9 milionu Kč na podnik v tříletém období.
• Do kdy lze o dotací žádat: 30. září 2025.

Proces získání dotace

Žádost o dotaci se podává prostřednictvím Národní rozvojové banky (NRB). Formuláře a další potřebné dokumenty budou od druhé poloviny března k dispozici na webových stránkách NRB. Žádosti o podporu přijímají všechny pobočky a regionální pracoviště NRB.

Podpora neboli dotace je poskytována formou portfoliové bankovní záruky za komerční úvěr od leasingové společnosti/komerční banky spolu v kombinaci s finančním příspěvkem (dotační složkou)

• Záruku lze poskytnout až do výše 70 % jistiny zaručovaného úvěru.
• Délka ručení nepřesáhne 5 let.
• Po dobu ručení sjednanou při uzavření smlouvy o záruce neplatí příjemce podpory žádný poplatek správci finančního nástroje.
• Zajištění zaručovaného úvěru bude nastaveno dle dohody mezi příjemcem podpory a spolupracující bankou.

Úroková sazba zaručovaného úvěru je stanovena dle dohody mezi konečným příjemcem podpory a spolupracujícím partnerem.

Délka úvěru činí minimálně 12 měsíců.

Získání dotace pro nákup nabíječek pro elektromobily může být klíčovým krokem pro firmy směřující k udržitelné a ekologické budoucnosti. S rozvojem elektromobility se otevírají nové možnosti pro finanční podporu, které mohou přinést významné výhody nejen pro životní prostředí, ale také pro podniky samotné.

V rámci udržitelnosti projektu platí 24měsíční podmínka zákazu prodeje podpořeného vozidla nebo dobíjecí stanice od data vyplacení finančního příspěvku.

Výzva v plném rozsahu https://www.mpo.cz/assets/cz/podnikani/narodni-plan-obnovy/vyzvy/2023/12/NPO_Vyzva_ZarukaElektromobilita_verze-MPO_30_11_2023_final.pdf

 

Předvolby soukromí


Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Nezapomeňte před odesláním tohoto formuláře vybrat Vámi požadované varianty.

Kontrolný kód

i