Zpět

Nabíjení elektromobilů v garáži

Přidáno: 31.10.2022 8:38.21 Počet shlédnutí: 4565

31 Říjen 2022

Napadlo vás někdy, jak se to vlastně má s elektrickými auty a s garážemi. Můžou parkovat a nabíjet v garáži? Hrozí nějaká rizika? Je potřeba, aby garáž byla nějakým způsobem upravena pro elektromobily anebo to je stejné jako kdyby to byla normální auta?

Nabíjení elektromobilů v garáži

Evropská unie elektrifikaci dopravy požaduje a její snahou je docílit toho, aby v komerčních garážích byla umístěna jedna nabíječka na každých pět parkovacích stání a v obytných domech, kde může parkovat více než 10 automobilů, aby nabíječka byla u každého stání.

V současné době se zdaleka ani neblížíme těmto počtům, ale jistě jste viděli elektromobily anebo nabíječky v podzemních garážích. Otázka bezpečnosti nabíjení tak napadne nejednoho člověka a pozastaví se nad tím, jak to vlastně je.

Nabíjení elektromobilů v garáži
Rizika nabíjení elektromobilů v garáži

Parkování elektromobilů v garáži a jejich nabíjení tam je obecně bezpečné. Zvýšené nebezpečí hrozí pouze v případě nabíjení vadnou nabíječkou či při mechanickém poškození baterie. V případě vznícení baterie je také pravda, že požár je komplikovanější uhasit.

Ovšem je potřeba vzít v úvahu i to, že požáry jsou u elektromobilů méně časté, než u spalovacích vozů. Navíc v případě hoření automobilu se spalovacím motorem dochází často k rozlití pohonných hmot a rozšíření požáru na další místa, požáry elektromobilů jsou naproti tomu spíše lokální.

Rizika jsou obecně velmi malá a to u obou typů aut a tak je společnost rozdělena na ty, kteří jsou přesvědčeni, že současná úprava garáží stačí a v případě parkování a nabíjení elektromobilů se riziko nikterak nezvyšuje, a na ty, kteří naopak požadují úpravu společných garáží takovým způsobem, aby vzaly v potaz zvýšený problém s uhasitelností případných požárů.


Návrh nové legislativy

V dubnu 2022 vzniknul návrh vyhlášky, která by upravovala bezpečnostní standardy v garážích, mezi které patří například tyto úpravy:

 • Materiál, který odolá požáru více než 90 minut.
 • Hasicí zařízení se stálým přívodem vody.
 • Termokamery směřující na každé dobíjecí místo.
 • Širší parkovací místa.
 • Snazší přístup protipožární techniky.
 • Dílčí protipožární přepážky.
 • Samočinné odvětrávací zařízení a samočinné sprinklery.
 • Nádrž s vodou na ponoření hořícího vozidla.

O tom, jak moc jsou tyto úpravy přehnané či nezbytné, se zatím stále jedná. Vzhledem k pravděpodobnosti, že skutečně požár vypukne, se totiž může jednat o extrémně drahá opatření, která neodpovídají hrozícímu nebezpečí.

Nabíjení v domácnostech a ve firmách

V případě nabíjení elektromobilů v domácnosti či ve vlastní firmě záleží na majiteli, jak velký má strach z případného požáru. Obecně panuje ovšem shoda, že toto nebezpečí je zanedbatelné a stačí stejný přístup jako kdyby v garáži parkovalo auto se spalovacím motorem. Opatrnosti je možné učinit za dost následujícími kroky:

 1. Koupě nabíjecí stanice (wallboxu), která má patřičnou ochranu proti přehřátí a v případě, že k němu začne docházet, přeruší nabíjení.
 2. Kontrola současného stavu elektroinstalace a instalace nabíjecí stanice odborníkem.
 3. Možnost otevření garážových dveří v případě požáru, aby byl ulehčen přístup hasičům. (Ideální by v tomto případě bylo napojení na chytrou domácnost, kde by se dveře mohly otevřít v případě, že by se spustil požární detektor.)
Předvolby soukromí


Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Nezapomeňte před odesláním tohoto formuláře vybrat Vámi požadované varianty.

Kontrolný kód

i