Yazaki vyvinul novou součástku na potlačení elektrických oblouků v elektrovozech

Přidal: Přidáno: 6.8.2020 11:51.33 Počet shlédnutí: 89

06 Srpen 2020

Yazaki je známé jméno ve světě elektromobilů. Byla to právě japonská rodinná firma Yazaki, která vyvinula druhou generaci konektorů Typu 1, které se říká J1772 či J-plug. A teď přichází na trh se součástkou, která by měla předcházet elektrickým obloukům.

Yazaki vyvinul novou součástku na potlačení elektrických oblouků v elektrovozech

Elektrický oblouk

Než se dostaneme k samotné součástce, opět trochu elektrické teorie. Elektrický oblouk je elektrický proud v plynu, který se vytvoří díky vysoké teplotě a silnému elektrickému poli (a při nízkém tlaku v plynu). Elektrické oblouky dosahují teploty v řádu tisíců stupňů Celsia. Ve volné přírodě je znám jako blesk či jako kolem elektrického vedení s vysokým napětím. A právě s nárůstem proudu a napětí v pohonných jednotkách elektromobilů se toto nebezpečí zvyšuje a stejně tak roste i škoda, kterou může tento elektrický oblouk způsobit.

Elektrický text
Elektrický oblouk. Autor: Jeff Kubina. (Licence: CC BY-SA 2.0)

Yazakiho zařízení na potlačení elektrického oblouku

Elektromobily se vydávají směrem stále většího napětí a ideálně co nejmenšího počtu kabelů, aby bylo možné dosáhnout nižší ceny a dostatečných jízdních vlastností. Zařízení na potlačení elektrického oblouku je pevný obvod, který je schopen vstřebat energii uvolněnou elektickým obloukem, čímž zamezí tomu, aby kabely a ostatní součástky utrpěly škodu, či aby se vznítil plamen.

Yazaki ing
Zaměstnanec ukazuje v laboratoři rozdíl mezi potlačeným a nepotlačeným elektrickým obloukem. Zdroj: https://www.danielleszatkowski.com/bolt-of-an-idea-yazaki-arc-suppression

Zařízení je zabudováno do elektrických obvodů elektromobilu a ke svému chodu využívá právě energie detekovaného elektrického obvodu, což znamená, že za běžného chodu nespotřebovává žádnou energii. Poté je schopno reagovat v řádu 100 mikrosekund, aby danému oblouku zabránilo.

Yazakiho zařízení
Yazakiho zařízení. Zdroj: https://www.danielleszatkowski.com/bolt-of-an-idea-yazaki-arc-suppression

Yazaki uvedl, že se jedná vlastně o jakési pojištění, kdy klient zaplatí malou částku, aby se ochránil před velkou škodou. Již existují zařízení, které se snaží daný problém vyřešit pomocí digitální signalizace, ale jsou dražší, méně efektivní a jejich reakce je pomalejší.
Novinka pochází ze serveru Autonews.com. Původní znění zde.

ZÁKLADY ELEKTROMOBILITY

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info