Lucid Air - Nový elektromobil, který má na svém kontě hned několik “Nej”

Přidal: Přidáno: 10.9.2020 9:21.45 Počet shlédnutí: 97

10 Září 2020

Elektromobil Air, prvotina kalifornského start-upu Lucid, byl představen na začátku září (místo plánovaného představení v březnu) a rozhodně na sebe upoutal pozornost, přesně tak jak jeho tvůrci doufali. Jedná se o elektromobil s nejdelším dojezdem, nejrychlejším nabíjením a s nejbleskovějším zrychlením na 100 km i čtvrt míli. A s cenou 4 miliony se stává i jedním z nejdražších elektromobilů.

Lucid Air - Nový elektromobil, který má na svém kontě hned několik “Nej”

Nečekanou volbou je fakt, že se jedná o sedan, zatímco v elektromobilovém světě se obvykle sází na SUV či crossovery. Lucid tuto volbu zdůvodnil právě tím, že na poli elektrických sedanů se jedná o zcela jedinečný vůz, který je navíc právě díky vlastnostem sedanu schopen představit nejlepší možné vlastnosti, jako například koeficient odporu 0,21, který z něj dělá nejaerodynamičtější luxusní vůz na světě. Výroba dalších typů vozů jako SUV a pick-up by měla následovat do dvou let.

Lucid air

Lucid Air. Zdroj: https://www.lucidmotors.com/air/dream-edition

Mezi současné základní vybavení patří adaptivní tempomat, centrování v jízdním pruhu, automatické nouzové brzdy a automatické parkování. Jedná se také o jedno z prvních aut, které bude vybavené "lidarem", laserovým senzorem, který umí detekovat překážky na cestě, včetně chodců, a dokáže zabránit srážce. A ačkoliv vůz není schopen samostatného řízení bez řidičových rukou na volantu, tak jako to dokáže třeba Cadillac, v budoucnosti mají přijít blíže nespecifikované bezdrátové aktualizace.

Dojezd vozu je 810 kilometrů na 113 kWh baterii. Bylo toho dosaženo nikoliv zvyšováním počtu bateriových článků, což by se odrazilo na ceně a váze automobilu, ale vyvinutím radikálně lepší technologie, která umožňuje zmenšení baterie a tím pádem i zvětšení vnitřního prostoru a dosažení větší efektivity. Zároveň se díky nové architektuře jedná o nejrychleji nabíjející se vůz, který dokáže nabíjet rychlostí až 32 km za minutu, což znamená 640 kilometrů za 20 minut.

Lucid Air

Lucid Air. Zdroj: https://www.lucidmotors.com/air/dream-edition

Do start-upu Lucid investovala v roce 2018 Saúdská Arábie prostřednictvím veřejného investičního fondu. K výrobě baterie se Lucid spojil se společností Samsung SDI. Lucid navíc uzavřel partnerství s Electrify America, díky čemuž dokáže svým americkým zákazníkům nabídnout rozvinutou nabíjecí infrastrukturu po celých Spojených státech.

ZÁKLADY ELEKTROMOBILITY

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info